Inici » Notícies » Comunicat

Primer mes de govern del PP a Benissa en la present legislatura

14 de juliol de 2015 No hi ha comentaris
Xavi Tro i Mari Carme Ronda

Xavi Tro i Mari Carme Ronda

Pel seu interés reproduïm aquest comunicat remés per Compromís per Benissa:

Hui s’ha complit el primer mes de govern del PP en la present legislatura, aquell que acabarà l’any 2019 amb 20 anys baix l’alcaldia de Juan Bautista Rosselló, un govern permès per Reiniciem Benissa al no voler arribar a cap pacte ni acord amb altres forces polítiques que permetera un canvi de govern a Benissa en sintonia amb el que ha passat en la majoria de ciutats i pobles valencians, en les Diputacions Provincials i en el govern de la Generalitat, gràcies a que partits tan diferents com el PSOE, Compromís i Podemos principalment, però també EUPV o Ciudadanos, que han arribat a consensos de governabilitat en diferents institucions sempre com a premissa principal la voluntat de canvi polític.

Al llarg d’aquestos 30 dies de govern ja hem fet dos plens extraordinaris, el primer amb dos assumptes relatius a la gestió de la piscina municipal coberta i per aconseguir majors recursos hídrics per al nostre municipi i el segon on es van determinar els diferents òrgans i competències municipals, així com la seua remuneració, els dos assumptes aprovats per unanimitat. En el mateix es va aprovar el sou dels regidors del PP amb dedicació exclusiva, en total són tres dedicacions i mitjà amb un sou de 31.600 euros amb un cost total de 110.600 euros anuals, per a fer-nos una idea ho podem comparar amb municipis semblants de la comarca en habitants i tamany com Teulada (PP) i Pego (PSOE), amb sous de 35.081 euros i quatre dedicacions que suposen 157.285 euros anuals a Teulada o els 145.000 euros anuals de Pego amb cinc dedicacions exclusives. Com podem comprovar superen amplament els sous i el cost de Benissa, motiu pel que ens vam abstindre, i també es important recordar que el cost màxim en sous que tindria Benissa si Reiniciem no haguera boicotejat el canvi de govern en el nostre poble era de 72.000 euros anuals amb tres dedicacions exclusives de 24.000 euros a l’any, però que sense cap problema s’hagueren convertit en dos, una o cap, per tant estaríem parlant d’un estalvi mínim anual de 38.600 euros (154.400 euros per a tota la legislatura) però segurament haguera acabat sent molt superior encara a base de negociar més, que no imposar: Recorden allò de les línies roges les marquem nosaltres, les condicions són les nostres, el modo de treballar es el nostre i qui no li agrade que no puge al carro

Sens fa difícil entendre la postura de Reiniciem al no permetre eixe canvi de govern i per tant de formes de governar a Benissa, podent estar o no en el govern, la decisió era seua, podien estar des del principi o incorporar-se més tard, però van preferir que el PP governe el nostre poble quatre anys més, i ara sens fa més difícil entendre encara que vulguen ser oposició de l’oposició i no del govern de Juan Bautista Rosselló que van permetre gràcies a la seua actitud infantil, potser també perquè es van donar conter que no podien fer front a tanta responsabilitat, que com diem els valencians “el tratge es venia gran” o com diuen els castellans “como el perro del hortelano que ni come ni deja comer”. Per la nostra part, continuem dispostos a negociar amb mà estesa i tarannà obert un canvi de govern a Benissa totalment possible encara a dia de hui per acabar amb ja massa anys de governs del PP a Benissa, sense projecte de municipi modern definit, sense idees i amb un crèdit esgotat. Aprofitem per recordar que a qui cal reiniciar es al nostre poble i no al Partit Popular tot i que hagen canviat recentment el seu logo.

Per a finalitzar informar que a instàncies nostres es va aprovar una moció que defensa la retirada per part de la Diputació dels obstacles situats en la mitjana de la CV-746 que va de Calp a Moraira.

Font de la notícia: Servei de Notícies d'Infobenissa

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

https://www.infobenissa.cat/wp-content/themes/infobenissa/