Inici » Notícies » General

El conseller Rafa Climent visitarà Benissa

20 de Gener de 2016 No hi ha comentaris
Xerrada de Rafa Climent a Benissa a desembre de 2014

Xerrada de Rafa Climent a Benissa a desembre de 2014

Pel seu interés reproduïm aquest comunicat remés per Compromís per Benissa:

El Conseller d’Economia Sostenible, Sectors Productius, Comerç i Treball, Rafa Climent, visitarà Benissa per inaugurar el Mercat Medieval en el segon cap de setmana de la Fira i Porrat de Sant Antoni, d’aquest divendres 22 de gener a les 20 hores, convertint-se així en el primer representant del nou govern valencià de la Generalitat que visitarà el nostre poble en unes dates, després de Nadals i Reis, en ple mes de gener, en les que Benissa viu plenament aquesta Festa d’Interès Turístic, declarada l’any 2011 gràcies a una proposta nostra en la que s’explicava que la Fira i Porrat de Sant Antoni ja és descrivia en el llibre Racional de la parròquia de Benissa corresponent a l’any 1634 en la que és donava compte de la celebració d’una missa en honor del patró dels animals, del dia 17 de gener on es portava també en processó una xicoteta imatge d’aquest sant des de l’antiga ermita, a dia de hui desapareguda, situada baix del tossal de Cabrera fins al temple parroquial i es celebrava posteriorment un porrat en els voltants. Una festa tradicional, que com és pot comprovar està plena d’història.

En eixe sentit i ja que el nostre poble està ara mateix immers en ple procés participatiu per a decidir si canvia la ubicació dels bous al carrer de les Festes de la Puríssima Xiqueta, des de Compromís proposarem en la pròxima comissió informativa de Cultura i Benestar Social que s’engegue altre procés semblant per a canalitzar la participació ciutadana també en la millora d’aquesta Fira i Porrat, que és l’única festa al nostre poble que s’organitza directament per l’Ajuntament de Benissa, encara que amb l’inestimable i desinteressada ajuda de moltes associacions del nostre poble, pel que des de Compromís pensem que cal elaborar un qüestionari per a comprovar l’opinió dels benissers respecte a la Fira i Porrat de Sant Antoni, avaluar les últimes edicions i els últims canvis, per tal de rebre opinions i critiques constructives, i una valoració sobre els diferents actes inclosos en el programa i un apartat més ampli per als suggeriments o idees que els agradaria vore en pròximes edicions, preferiblement fet via on-line i poc temps després que s’acabe aquesta edició de la fira i porrat, en el que els ciutadans de Benissa puguen opinar sobre la durada de l’esdeveniment, els llocs on és fan els actes, els mateixos actes, horaris, etc.

Font de la notícia: Servei de Notícies d'Infobenissa

Deixa un comentari

http://www.infobenissa.cat/wp-content/themes/infobenissa/